Základní škola a mateřská škola Pěnčín
Základní škola a mateřská škola Pěnčín

O školní budově a jejím vybavení

Jednotřídní mateřská škola s celodenním provozem a kapacitou 25 dětí se stala v roce 2003 součástí ZŠ Pěnčín, příspěvkové organizace.

Účelově postavená přízemní budova školy se nachází mimo hlavní komunikaci, v klidné lokalitě poblíž sportovního areálu. Škola byla předána k užívání v listopadu r. 1974. Je vytápěna plynem, napojena na obecní vodovod.

Budova má plastové dveře i okna, která jsou opatřena  žaluziemi a ochrannými sítěmi proti hmyzu .

V interiéru školy je třída, která je současně jídelnou. Herna slouží také jako tělocvična a lehárna. Obě místnosti jsou vybaveny nábytkovými sestavami pro uložení didaktických a tělovýchovných pomůcek a hraček. Sociální zařízení pro děti a dospělé odpovídá hygienickým a kapacitním požadavkům. V budově mateřské školy se nachází kancelář, úložiště lehátek, kuchyň s příručním skladem a úklidovým koutem. V suterénu jsou sklepy a plynová kotelna. Škola je světlá, dobře vybavená a udržovaná.

Na školní zahradě jsou rozmístěny převážně dřevěné tělovýchovné prvky se skluzavkou, houpačkami, průlezkami, hopsadly, minikolotočem, pískovištěm a zrekonstruovaným altánkem.

Plocha školní terasy je určena pro jízdu na koloběžkách a za příznivého počasí slouží ke cvičení. Hračky pro hry na zahradě jsou přehledně uloženy v zahradním domku.

Vzdělávací činnost

Provoz školy začíná v 6,15 a končí v 16:30 hod. Školní vzdělávací program Poznáváme svět kolem nás se zaměřuje na mnohostrannou a pestrou vzdělávací nabídku.

O děti s vadami výslovnosti pečuje pravidelně 2x měsíčně klinická logopedka. V našem vzdělávacím programu nabízíme dětem logopedickou prevenci při všech činnostech, které dětem předkládáme.  Pracujeme s dětmi různými formami práce – individuální, skupinovou, frontální. Jazyková výchova prolíná veškeré vzdělávací činnosti dětí. Pravidelně zařazujeme jazykovou výchovu jako hlavní řízenou činnost, logopedické a artikulační chvilky dle možnosti a potřeb vzdělávání.

S předškolními dětmi i dětmi ostatních věkových kategorií cíleně realizujeme grafomotorická cvičení. Dětem zakládáme vlastní portfolia, v nichž je možné sledovat vývoj dítěte a jeho schopnosti a dovednosti.

Kulturní aktivity pro rodiče a děti

Na podzim připravujeme turistickou akci Začínáme spolu (výšlap na Kosíř), Uspávání broučků, předvánoční besídku, oslavu ke Dni matek, rozloučení s předškoláky.

K nejoblíbenějším aktivitám patří návštěvy divadelních představení v  Městském divadle Prostějov, loutková představení v MŠ, pořádání karnevalu a hledání „pokladu“ s plněním úkolů všeobecného zaměření .

Polodenní školní výlety, vycházky do přírody, exkurze do Lidové hvězdárny v Prostějově, návštěva zámku v Plumlově a Náměšti a ostatní mimořádné aktivity pomáhají dětem poznávat zajímavá místa hanáckého regionu.

V průběhu roku se setkáváme s  učitelkami i žáky ZŠ při společných hudebních programech, divadelních představeních, Vánočním jarmarku, návštěvě předškolních dětí v 1. třídě a na slavnosti s pasováním předškoláků. Dobře se rozvíjí spolupráce se ZŠ a s rodiči při keramických dílničkách.

Spolupráce s rodiči a zřizovatelem

Rodiče ve spolupráci se zřizovatelem OÚ v Pěnčíně a kolektivem MŠ pořádají tradiční školní ples. Ve spolupráci se SPOZ  zajišťujeme krátký program při Vítání dětí. Na závěr školního roku dostávají předškolní děti od  SPOZu balíček pomůcek do 1.ročníku ZŠ. U příležitosti Vánočních a Velikonočních svátků zdobí děti stromky před OÚ. Z finančních prostředků rodičů se hradí upomínková kniha předškolním dětem. Zřizovatel  Obec Pěnčín vstřícně napomáhá bezproblémovému chodu mateřské školy.

dnes, pondělí 6. 5. 2024
úterý 7. 5. zataženo 14/8 °C
středa 8. 5. oblačno 14/4 °C
čtvrtek 9. 5. zataženo 17/3 °C

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.